Vücudumuzun 24 saatini düzenleyen ahenkli bir ritmi bulunmaktadır

Tarih : Görüntülenme Sayısı: 500
Vücudumuzun 24 saatini düzenleyen ahenkli bir ritmi bulunmaktadır
SİRKADİYEN RİTM (BİYOLOJİK SAATİMİZ)


Vücudumuzun 24 saatini düzenleyen ahenkli bir ritmi bulunmaktadır? bu ritme sirkadiyen ritm denir. Bu ritm uyku? kilo alımı? duygusal bozukluklar ve çeşitli hastalıklar üzerine etkilidir ve kalp? beyin? karaciğer? böbrek ve kaslarımızda da olmakta? vücut ısısının kontrolü ile hormon salınımının düzenlenmesini sağlamaktadır. Peki sirkadiyen ritmimize (biyolojik saat) göre nasıl beslenmeliyiz inceleyelim.

05:00-08:00

Uyan ve güne başla.

Güneşin doğuşu kortizol salınımıyla vücudun `dinlenme modundan çıkıp uyanmasını sağlar. Ancak uyandıktan hemen sonra bir şeyler yemek kan şekerinin hızlı yükselmesine ve bedeninin fazla kaloriyi karın bölgesinde toplamasına neden olabilir. Kahvaltı için bir saat beklemek ideal olabilir.

07:00-09:00 Kahvaltı vakti. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür? araştırmalara göre güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak gün içinde fazla yeme ihtimalini düşürüyor.

10:00 Kahve molası. Kahvede bulunan kafein? kortizolün etkilerini azaltıp enerji seviyeni yükseltmeye yardımcı oluyor.

12:00-14:00

Öğle yemeği zamanı. Ne kadar erken yersen o kadar iyi. Araştırma? öğle yemeğini erken saatlerde yiyenlerin? geç yiyenlerle aynı kaloriyi alsa bile daha hızlı ve daha çok kilo verdiğini söylüyor. Geç bir saatte yiyeceksen? yemekten önce protein bakımından zengin bir ara öğün (1 bardak süt gibi) yapabilirsin.

14:00

Günün son kahvesi. Dengeli bir öğle yemeği yesen dahi? bu saatlerde enerjin azalır (düşen kortizol seviyesi). Bir kahve daha içilebilir. Bu saatten sonra çay? kahve ve çikolata tüketimi uyku düzenini olumsuz etkiliyor.

15:00-16:00

Hareket et.Tatlı krizlerinin en çok yaşandığı saatler. Böyle bir durumda 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapmak daha uyanık hissetmene yardımcı olur; tatlı isteğini de bastırır.

18:00-20:00 İyi bir akşam yemeği Bu saat dilimi atıştırma isteğinin ve kilo almanın en çok olduğu aralık. Hedefin protein? karbonhidrat ve sağlıklı yağları bir arada tüketmek olsun (balık ve salata ya da tavuk güveç gibi)

22:00-24:00

Doğru yatağa Yapılan araştırma geç saatlerde (24:00?ten sonra) uyuyanların ve uykusuzluk problemi yaşayanların kalp hastalıklarına ve diyabete yakalanma riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kişiler obezite riski altında.

Uzm. Diyetisyen Merve Kayalı

Bütüncül Psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezi