Çevre ve geri dönüşüm eğitimleri başladı

Tarih : Görüntülenme Sayısı: 438
Çevre ve geri dönüşüm eğitimleri başladıBaşakşehir Belediyesi öğrencileri çevre konusunda duyarlı hale getirmek ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek için bir dizi seminer düzenliyor.

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen seminerler Belediye ve ilçe milli eğitim tarafından belirlenen okullara veriliyor.

Hedef 7 bin öğrenciye ulaşmak

Her yıl ilçe okullarında gerçekleştirilen çevre ve geri kazanım seminerleri bu yıl 14 okulda verilecek. Ekim ayı itibari ile başlayan seminerler dizisinde bu sene 7 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Eğitimler mayıs ayı sonunda tamamlanacak.

İstanbul‚ bir ülke kadar çöp çıkarıyor

Çevre ve geri dönüşüm eğitimlerinin ikincisi Süleyman Demirel İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Seminer‚ Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Mühendisi F. Serap Akıncı tarafından verildi. Akıncı‚ “Eğitimlerin öncelikli amacının ‘Geri dönüşüm çalışmalarına öğrencileri aileleri ile birlikte dahil etmek‚ öğrencilerin evlerinde olduğu gibi okulda da geri dönüştürülebilir atıklarını (kâğıt karton‚ plastik‚ metal ve cam) evsel atıklarından ayrı bir şekilde biriktirmelerini sağlamak ve ikincil hammadde olarak üretim sürecine dahil etmek olduğu” belirtti.

 “Yasam döngüsü içinde yer alan insanlarımız temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğundan yeme‚ içme‚ giyinme ve barınma gibi tüm bu tüketim alışkanlıkları neticesinde yoğun miktarlarda atık çıkmaktadır. Çünkü tükettiğimiz her şeyin bir dış ambalajı var‚ gazeteler‚ atık kâğıtlar‚ cam‚ plastik ve metal atıklar ve elbette çöplerimiz var. Yaşadığımız şehir olan İstanbul bir ülke kadar çöp çıkarıyor nedeni ise‚ atıklarımızı yeterince ayrıştırmıyor olmamız.  Evsel attıklarımızı çöp konteynerlerine‚ geri dönüştürülebilir atıklarımızı (kâğıt‚ karton‚ plastik‚ metal‚ cam vb.) geri dönüşüm konteynerlerine ve cam kumbaralara atmalıyız. Geri dönüştürülebilir malzemelerimizi geri dönüşüm konteyneri ve cam kumbaralarda biriktirerek çöp miktarını azaltıp‚ ekonomik değeri olan atıkları da geri dönüştürüp üretim sürecine dâhil edebilirsek bu şekilde bir atık yönetimi oluşturmuş oluruz.”

‘Atık yağ toplayan okullar ödüllendiriliyor’

Seminerde ayrıca‚ atık yağların zararları ve ayrı biriktirilmesiyle ilgili bilgiler de verildi.

Atık pil toplama yarışması hakkında da bilgi veren F. Serap Akıncı‚ “Atık piller evsel atıklardan ayrı olarak atik pil kutularında biriktirmemiz gerekiyor” Bu sene Tap Derneği ve Başakşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan kampanya kapsamında 250 kg. atık pil toplayan her okula 1 adet tablet verilecek. Bitkisel atık yağlarla ilgili olarak da Bakanlık tarafından okullara bırakılan atık yağ varillerine veliler ve öğrenciler atık yağları biriktiriyor. Başakşehir Belediyesi ve atık yağ toplayan lisanslı firması tarafından en fazla atik yağ toplayan ilk üç ödüllendirilecek. Yarışmada 1. Olan okula Bahçe satranç seti‚ 2. Okula masa tenisi seti‚ 3. Okula spor seti verilecek.” İfadelerini kullandı.